טרנד מטבחי החוץ – תוספת מרשימה לגינה שלכם

דף הבית > מגזין עיצוב > טרנד מטבחי החוץ – תוספת מרשימה לגינה שלכם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עולם האירוח, עולם הבישול ועולם העיצוב עומדים שלושתם בפני מהפכה מתממשת ובאה. זאת בעקבות הטרנד החדש שכובש את הארץ – מטבחי חוץ לגינה ולחצר. באמצעות מטבח חוץ איכותי ניתן לשלב בחלל החיצוני של הבית אלמנט מודרני ומלא ביתרונות אשר משדרג כל חוויה בה הוא כרוך. החל מחוויית אירוח מרשימה שלא היה ניתן לסגל לפני כן, דרך פונקציונאליות איכותית של בישול עבור כל ארוחה וכל מסגרת וכלה בתוספת עיצובית יוקרתית לגינה שמקרינה על הבית כולו – מטבחי החוץ מלאים ביתרונות והם יהוו תוספת חסרת מתחרים לבית ולגינה.

מה ההבדל בין מטבחי חוץ למטבחים בבית

נראה שההבדל הבולט ביותר בין מטבחי החוץ למטבחים המסורתיים בתוך הבית טמון בהבדל בין שמותיהם, והוא המיקום של המטבח. עם זאת, זה רק קצה הקרחון של שלל ההבדלים בין שני החללים אשר מייצרים תמונה אותנטית של שלל היתרונות אשר טמונים במטבחי החוץ. השלכות פונקציונאליות והשלכות עיצוביות גם יחד יוצרות את ההבדלה בין מטבחי החוץ ולמטבחים בבית, וניתן לסכם אותם בנקודות הבאות:

 • גודל: באופן בלתי מפתיע, מטבח החוץ הוא קטן יותר ממטבח הפנים. בעוד שמטבח הפנים מהווה חלל שלם בתוך הבית, אשר מופרד או מופרד למחצה משאר החללים בבית, מטבח החוץ מהווה חלק מחלל גדול יותר. בכך, מטבח החוץ בנוי בצורה קומפקטית והוא עשוי תוך שיקולים מתוחכמים לחיסכון מיטבי במקום תוך שמירה על הפונקציונאליות הגבוהה של המטבח.
 • סינרגיה עיצובית: בהתאם להבדלים בגודל ולשילוב של המטבחים עם שאר החללים בבית, יש להם מהות עיצובית נבדלת לחלוטין. כתוצאה מכך שמטבח הפנים מהווה חלל אחיד ואינדיבידואלי בבית, העיצוב של הוא עיצוב עצמאי ומקיף אשר כולל סינרגיה פנימית. מטבח החוץ לוקח חלק מחלל עיצובי גדול יותר, וכך הוא מהווה אלמנט עיצובי. באופן זה, הוא משתלב בסינרגיה העיצובית החיצונית, מתכתב איתה ומקרין עליה.
 • חומרים: מטבח החוץ זקוק לעמידות איתנה יותר מזו של מטבח הפנים. בעוד שמטבח הפנים צריך לעשות שימוש בחומרי גלם אשר מתמודדים כראוי עם המפגעים הפנימיים של העבודה האינטנסיבית במטבח בלבד, מטבח החוץ מוסיף על כך את הצורך לעמידות אל פני מפגעי מזג האוויר. כתוצאה מכך, מטבח החוץ נוטה לשלב חומרי גלם איכותיים ואיתנים ובראשם נירוסטה ואלומיניום.
 • חוויית בישול: ההבדלים בין מהות החללים של מטבח החוץ ומטבח הפנים משליכה באופן ישיר גם על חווית הבישול. בעוד שמלאכת הבישול במטבח הפנים היא מלאכה פנימית ומופרדת משאר הנוכחים בבית, חווית הבישול במטבח החוץ היא חוויה אורגנית אשר מתחברת לשאר הנוכחים, במיוחד כאשר ישנם אורחים בגינה. באופן זה, מלאכת הבישול כולה הופכת לחוויה חברתית ולבילוי משותף.
 • אפשרויות בישול: למרבה ההפתעה, אפשרויות הבישול הנפרשות בפני מטבחי החוץ ובפני מטבחי הפנים אינן כה שונות זו מזו. באמצעות הטכנולוגיות החדשניות הקיימות כיום בבנייה ובעיצוב, ניתן לשלב במטבח החוץ את כל האלמנטים הטמונים במטבח הפנים, לרבות מוצרים חשמליים פונקציונאליים כמו תנור או מיקרוגל. בנוסף לכך, מטבח החוץ יכול לכלול את המכשירים אשר ממוקמים בחוץ באופן מסורתי, כמו גריל, ושלרוב נעדיף להימנע מלשלב אותם במטבח הפנים.

מטבח חוץ

מטבח חוץ מעוצב של חברת כרמל דיירקט, מתוך וילה בסביון. לצפייה בפרויקטים נוספים בקרו במחלקת מטבחי חוץ שבאתר חברת כרמל דיירקט

הענקת מראה יוקרתי לחצר

השילוב של מטבח חוץ בגינה יוצר תופעה אסתטית עוצמתית שקשה למצוא לה תחליף. מטבח החוץ הוא פריט יוקרתי בעל ערך גבוה והוא מקרין תחושות מעוררות לחלל החיצוני בו הוא שוהה ולבית כולו. התופעה אינה תוצאה מהחזות של מטבח החוץ בלבד, אלא מכל מהותו – מטבח החוץ הוא אלמנט בעל יתרונות בכל רבדיו עד שקשה למנות את כולם.

 • אלמנט המשדר נוחות ואיכות: מטבח החוץ מכריז על התחייבות לנוחות ולאיכות חיים גבוהה. הפונקציונאלית החדשנית של מטבח החוץ שוברת את המוסכמות האדריכלית בהפרדה של חלל הבישול משאר חללי הבית ומהווה כך ביטוי לשליטה ולשאיפה לחירות. באופן זה, מטבח החוץ כולל בו אמירה המשלבת שלל היבטים של איכות חיים גבוהה, החל מנוחות ועד אהבה לארוחות טובות.
 • פונקציונאליות ונוחות: האמירה שהפונקציונאלית של מטבח החוץ אינה חלולה, כמובן, אלא מתבטאת באמת בנוחות חסרת פשרות. ההתרוצצויות הבלתי פוסקות בין הגינה למטבח הפנים מוצאות את סופן עם הופעתו של מטבח החוץ ומייצאות את מלאכת הבישול והאירוח כולה אל הגינה. כך מתקבל פתרון יצירתי ונעים שיש בו בילוי משותף וגיבוש.
 • יסוד משמעותי בחלל החיצוני: מטבח החוץ מהווה במהותו אלמנט בולט לעין וכך העיצוב והיוקרה שלו מקרינים על הגינה כולה ועל הבית כולו. האמירה של מטבח החוץ אינה שקטה והוא אינו מהווה תוספת עיצובית שולית בלבד. להפך, החזות המרשימה של מטבח החוץ והפונקציונאליות הניכרת שלו הם עוצמתיות ואין מי שינכח בקרבתו ולא יחוש אותן.
 • שילוב של המטבח בחלל החיצוני: באמצעות האפשרויות המודרניות למטבחי חוץ מודולריים, ניתן לשמור על כל הערכים הגבוהים של מטבח החוץ ולשלב אותו באופן מיטבי עם האופי העיצובי של החצר או של הגינה בקלות ובפשטות. כפריט בולט בנוף, העיצוב של מטבח החוץ צריך להיווצר מתוך דיאלוג עם החלל בו הוא שוהה וכך לייצר מרחב אסתטי אורגאני.

1

אינספור חומרים המאפשרים לכם חופש בחירה מוחלט בעיצוב מטבח החוץ

מטבחי החוץ דורשים הרכב חומרים איכותי ואיתן כדי לייצר עמידות למפגעי מזג האוויר, ובמיוחד תחת המגבלות שמציב האופי האקלימי הישראלי. אך לא די בכך, שכן מטבח החוץ אינו מהווה יסוד פונקציונאלי בלבד אלא מהווה תוספת עיצובית שיש למזג אותה באופן מחושב וחכם עם החלל האסתטי בו היא שוהה.

 • עץ: השילוב של עץ בעיצוב מטבח החוץ מייצר תחושה של ביתיות ושל חמימות. סוגי העץ הם רבים מספור ונעים על מנעד גבוה של גוונים שונים אשר כל אחד אוצר בחובו הרגשה שונה. העץ לוקח חלק משמעותי ביצירת אווירה עיצובית כפרית או מסורתית כאשר נעשה בו שימוש כחומר הגלם העיצובי העיקרי, אך נהוג לשלב אותו במידות קטנות גם בחללים אסתטיים אחרים כדי להביא לנגיעות טבעיות בתחושות.
 • אבן: ישנם אבנים רבות שנעשה בהן שימוש לעיצוב והן נבדלות זו מזו בשלל תכונות. האבנים השונות מגיעות בצבעים שונים, תוך שילוב של טקסטורות שונות ושל עיבודים שונים. באופן זה, על אף שלרוב נעשה שימוש באבן כחומר גלם עיצובי עבור סגנון כפרי או יווני, המרחב העיצובי המתקבל מתוך השימוש של אבן בעיצוב מטבח החוץ גדול למדי.
 • טרצו: השילוב של טרצו בכל חלל עיצובי פותח אפשרויות עיצוביות מרובות שיכולות להשתלב היטב בכל סגנון אסתטי. במקור, השימוש בטרצו התכתב עם אופי התפוצה של האבן בבנייה, וכך הוא נותב בעיקר לסגנונות עיצוביים מסורתיים או מודרניים. אך עם ההתקדמויות הטכנולוגיות של השנים האחרונות, נפתחו שלל אפשרויות לעיבוד של סוג הטרצו הנפוץ ביותר, גרניט פורצלן. כיום ניתן לעבד את החומר כך שיחקה במראהו אינספור תופעות טבעיות ומלאכותיות והוא מהווה חומר גלם חשוב לעיצוב.
 • בטון: החומר האפור מצא בשנים האחרונות את דרכו החוצה מתחום הנדסת הבניין אל העולם השלם של האדריכלות והעיצוב. הגוון של החומר יחד עם המרקם שלו והמראה האחיד שלו גרמו לו להוות מועמד העונה על כל התנאים של סגנונות העיצוב המודרניים. כיום משמש הבטון כחומר בעל ערך עיצובי רב אשר משתלב באינספור מרחבים אסתטיים, והוא מבוקש במיוחד בסגנונות עיצוב מודרניים וחדשניים.
 • אלומיניום: המתכת האיכותית הזו מצאה את דרכה לעולם העיצוב דרך עולם ההנדסה, שם היא שימשה נאמנה אינספור ענפים במהלך המאה האחרונה כתוצאה מן התכונות האיתנות שלה. בשילוב בעיצוב, האלומיניום משדר פונקציונאליות וניקיון, כאשר המראה המתכתי והמשתקף שלו מייצר תחושה של קדמה ושל מודרנה. בכך מהווה האלומיניום יסוד אסתטי חשוב לסגנונות העיצוב המודרניים והוא ישתלב בהם באופן נאמן.

3

מטבח אחד, אינספור יתרונות

אין זה מפתיע שטרנד מטבחי החוץ צובר תאוצה ולא יודע מעצורים. שלל היתרונות שהמטבחים כוללים בהם מתפרשים הרבה מעבר לשדה הפונקציונאלי ונוגעים באופן ישיר בליבת המרחב האסתטי של הגינה ושל הבית.

דילוג לתוכן